Eveniment:

EVENIMENT DEDICAT CENTENARULUI MARII UNIRI

Asociația NEO ART ROMÂNIA a desfășurat în colaborare cu mai multe licee din București un proiect inedit, ,, 100 de ani în 10 cadre’’, având scopul de a promova printr-o metodă alternativă cunoașterea unor momente importante ale creării României Mari.

Banda desenată este o formă de comunicare atractivă pentru generația tânără, o modalitate de artă vizuală care exprimă ideile într-un mod direct și ușor de perceput, dezvoltând capacitatea de sinteză a mesajului.

Școala noastră a găzduit o serie de seminarii, dezbateri, prezentări și expoziții, inspirate de Centenarul Marii Uniri.

Elevii au fost îndemnați să realizeze sub îndrumarea profesorilor de istorie din școală și a unor artiști vizuali renumiți, lucrări de artă care au făcut parte din expoziția ,, 100 de ani în 10 cadre’’ de la Galeria Galateca. În urma jurizării lucrărilor de către profesori de la Universitatea Națională de Arte, elevii noștri au obținut primele locuri.