Dotari

"Noi nu vedem cu ochii, ci cu mintea. Dacă mintea e goală, ochii privesc fără să vadă."
Stefan Odobleja

Clădirea liceului, o construcţie foarte modernă, dispune de o bază materială complexă: 24 de săli de clasă spaţioase, fiecare dotată cu calculator, videoproiector, ecran de proiecţie, tablă magnetică, 2 laboratoare informatică, 1 fizică-chimie, 1 biologie, cabinete metodice pe arii curriculare bine utilate, o bibliotecă modernă, un cabinet medical, o sală de sport
Liceul este dotat cu sistem de sonorizare, sistem de monitorizare şi supraveghere video, televiziune internă. În liceu funcţionează 82 de profesori cu experienţă didactică, deschişi spre nou, ce asigură un mediu educaţional dinamic.
Baza materială a liceului se compune din:
Număr săli de clasă: 24

• 4 laboratoare:
  • 2 laboratoare de informatică
  • A.E.L.
  • fizică-chimie

7 cabinete:

• informatică
  • cabinetul metodic de limba română
  • club european
  • cabinetul metodic al învăţătorului
  • cabinetul metodic de matematică
  • cabinetul de consiliere şcolară
  • cabinetul metodic de geografie

Baza sportivă:

• sală de sport ultramodernă cu tabelă electronica( vestiare cu duşuri şi grupuri sanitare, fiecare elev beneficiază de dulăpior personal).
  • 1 teren de sport
  • 1 teren de baschet cu nocturnă